יוגה נשית ככלי תומך לגיל המעבר

יוגה נשית ככלי תומך לגיל המעבר

מבוא

גיל המעבר- גיל התבונה

מנופאוזה היא מושג המתיחס להפסקת הווסת, מושג המתיחס לשינוי הגדול שמתרחש בשנים שלפני הפסקת הווסת ולאחריו, אלו הרבה שנים בחיי האישה וככל שתוחלת החיים עולה, אישה יכולה לחיות 35 עד 40 שנה לאחר הפסקת הוסת.

אישה יכולה לבחור להפוך את השנים הללו של גיל המעבר הנחשב לתקופה אפורה ברפואה הקונבנציונלית לתקופה המאושרת והיפה בחייה.

אין שלב אחר בחיי האישה שהוא יותר טוב להבנה והאזנה לכוחה ולעצמה.

מגיל 35 אנחנו מתחילות לצעוד לעבר גיל המעבר, מתחילים שינויים קלים וממשיכה בשינויים יותר משמעותיים, תקופה זו היא תקופה של שינוי משמעותי.

קימות גישות רבות לנושא והטיפול בתקופה הזו, כיום חלה התקדמות עצומה בגישה הכללית לתקופה זו, החל מהורמונים סינטטים וכלה בשיטות טבעיות מגוונות.

משמח לראות כיצד תחום זה הפך להיות רפואת העתיד, תקופה שמדובר בה על איכות חיים ואריכות ימים.

במהלך החיים כל מחזור חודשי הוא הזדמנות לתשומת לב, להקשבה עמוקה. בגיל המעבר, הוא מאותת לנו בסימנים חדשים. הגוף משתנה, רמת ההורמונים משתנה, ירידה באסטרוגן ותופעות לוואי מגוונות שנסקור בהמשך.ליוגה הנשית יש כלים נפלאים להבנה והתמודדות עם תקופה חדשה של העצמה וכח.

תסמיני גיל המעבר:

נשים החיות במדינות שאינן מפותחות ואינן נתקלות בכימיקלים וזיהום אוויר אינן מכירות את המושג: בעיית גיל המעבר.גם היחס לשינוי, לזקנה ולהתבגרות במדינות אלו הוא יחס מקבל ואף רוחש כבוד וגם – לעתים במדינות מפותחות פחות לא חיים הרבה עבר לגיל זה.. החיסרון של סגנון החיים המודרני לאחר המהפכה התעשיתית הינו: ר ע ל י ם. וכאשר מוסיפים לכך את המתח כתוצאה מקצב חיינו – התוצאה המיידית היא: חוסר איזון הורמונאלי. בעיות גיל המעבר המתבטאות בגלי חום, מצבי רוח משתנים, דליפת שתן השמנת יתר בעיות שינה, ירידה בחשק המיני, כאבי ראש, עייפות, ירידה רגעית בזיכרון, ריכוז נמוך שיעור יתר על הפנים, וכאבים בגוף.

סימפטומים שונים:

*מחזור לא סדיר- זוהי בדרך כלל הסימן הראשון שהגוף נכנס לתקופה חדשה. שינויים ברמת ההורמונים משנים את סדירות ואורך המחזור.

*גלי חום- תסמין מאוד שכיח , 65% מהנשים סובלות ממנו, פוגע באיכות החיים.

*הזעת לילה- גלי חום התוקפים בלילה, גורמים להזעה קיצונית ללא קשר לעונות השנה, רטיבות כבדה במתרחשת סביב עלות השחר.

*שינויים בנרתיק ובשלפוחית השתן- כתוצאה מירידה באסטרוגן העור נעשה שברירי ודק יותר, כך גם רקמות החיבור והאיברים הפנימים. הנרתיק מתיבש כתוצאה מחוסר באסטרוגן, צניחות רחם ודליפות שתן.

*יובש- כתוצאה ממחסור באסטרוגן קיים יובש, יובש בנרתיק, בעיניים, בעור בכלל.

*חשק מיני- נפגע כתוצאה מירידה באסטרוגן ויובש בנרתיק.

* מיגרנות- הורמונים לא מאוזנים גורמים למגרנות.

* נדודי שינה- יקיצות רבות, דופק גבוהה בשינה.

*שינויים במצב הרוח- עיפות קיצונית, בלבול, דיכאון, התקפי חרדה.

*אוסטיאופורוזיס- ירידה באסטרוגן פוגעת במסת העצם.

קימים לתקופה זו תסמינים רבים, אישה לא בהכרח תחווה את כולם, חומרת התסמינים מושפעת מתזונה, אורח חיים, מצב רגשי, פעילות גופנית,תחושת הסיפוק בחיי האישה, תחושת הקורבנות וכדומה. כך שלמעשה מוכנות האישה לקבלת הגיל והשינוי אותו מביא, תקל עליה ותפחית תסמינים.

הטיפול ודרכי ההתמודדות

המורשת התרבותית שלנו ודרכי טיפול ברפואה הקונבנציונלית-

בתרבות שלנו גורסים שגיל המעבר הוא מחלה של חסר, לא תהליך טבעי. מערכת הרבייה הנשית מפסיקה לתפקד, מחסור באסטרוגן, כישלון תפקודי, השדיים ואברי הרבייה נופלים ומזדקנים.

אנחנו חיים בתרבות שסוגדת לגיל, שבה רוב האנשים מאמינים שהזקנה מביאה עימה , דכדוך, תשישות, סניליות וכ"ו.

חברות התרופות מציעות שלל פתרונות הורמונלים, בתרבות שסוגדת לגיל, נשים רבות במקום להאמין ביכולתן להישאר חזקות וחיוניות לאורך כל חייהן, מצפות שגופן ונפשן יתנוונו במהלך ההזדקנות.

הרפואה המערבית בחרה שנים רבות להשתמש במושג "גיל הבלות", היחס לאישה הוא מזלזל מכוון שהיא כבר לא מייצרת ילדים, אינה פוריה, במושג המקובל.

ההתיחסות התרבותית משפיעה על תפישתה של האישה את עצמה. בשנים האחרונות חלה שינוי ושיפור בעולם. המציאות היא שמכתיבה את השינוי הזה – תוחלת חיי האישה שעלתה משמעותית במאה האחרונה..

הטיפול המקובל בעולם הקונבציונלי הוא מתן הורמונים, בדרך כלל אישה מקבלת הורמונים סינטטים- אסטרוגן כדי להקל על תופעות הלואי שלה, לפעמים לרוב בתחילת גיל המעבר האישה סובלת מעודף אסטרוגן אבל לא מאובחנת כפי שצריך ולכן קימות טעויות רבות בהתאמה של ההורמונים הנדרשים למצב האישה וזה עלול לגרום לנזקים, עליה בתחלואת הסרטן אצל נשים.

המעבר אל החופש- דרכי התמודדות אלטרנטיבים-

כדי להפיק את המרב מהשינוי של גיל המעבר צריך לעודד את האישה לחשוב עליו כתהליך שבמהלכו היא תיצור את הגוף הבריא שהיא זקוקה לו כדי להתקיים עד סוף ימיה.

הגישה ביוגה הנשית וברפואה האלטרנטיבית היא שגיל המעבר הוא תקופה מיוחדת, תקופה של הזדמנות לשינוי, תקופה שהיא מתנה. גיל התבונה והחוכמה, לאישה יש הזדמנות להתבונן בעצמה, להיות הכי קרובה לעצמה ולהתחבר לעצמה מחדש למקום הכי אמיתי שלה. התסמינים מופחתים ככל שהאישה תופסת את עצמה ואת חשיבותה, הסבל בתקופה זו הוא נתון לפרשנות אישית של האישה.

ככל שאישה תהיה מכונה לתקופה הזו כך גופה יסתגל לשינויים בקלות רבה יותר. תזונה נכונה, תוספי מזון מתאימים, פעילות גופנית, מצב ריגשי ישפיעו מאוד על הסימפטומים.

ליוגה הנשית מגוון תרגילים המותאמים לאישה במצב זה. עבודת מודעות עמוקה, העצמה אישית, פיתוח קשב פנימי מתאים, הפנמה והבנת השינוי, קבלת השינוי.

תרגול של יוגה, נשימות, העלאת דופק, העמסת משקל על העצמות,התנגדיות, מולה בנדהה וכדומה יסייעו מאוד בהתמודדות

 בראיית היוגה הנשית:

תקופת זו היא הזדמנות נדירה להתחבר לעצמי, הזדמנות להבין את תבונת הגוף. ככל שהסימפטומים פוגעים באיכות החיים כך יש לאישה יותר אפשרות לשינוי, יש קריאה מהגוף שלה לשים לב לתובנות שלה ולשינויים שהגוף עובר.

התבונה האינטואטיבית שלנו כזרם חילופין ישיר- כל הזמן קשר ל FSH . קשר ישיר והכרה בעצמנו לאינטואיציה שלנו. נשים בגיל הזה סובלות ממצבי רוח ובלבול גדול, להיות בקשר עם עצמנו ולא לרצות את הסביבה. ליצור הפסקה מריצוי הסביבה וטיפול בסביבה ולהיות בקשר עם עצמי.

הורמון FSH גורם לנו להתחבר פנימה, משתיק, מוריד את הצורך לרצות ולטפל להבדיל מהאסטרוגן שמוציא אותנו החוצה לטיפול ועשיה. קיימת בערה פנימית של האישה לשינוי, המוח מתחיל להתחמם, האזור של האינטואיציה גדל במוח. ככל שאישה חווה יותר גלי חום כך היא זקוקה לשינוי מנטלי גדול יותר. המצב הרגשי והערכה העצמית שלנו קריטית ביחס לשינוי שהגוף יחווה. הגישה החיובית שלי לגבי עצמי משמעותית ביותר לאיכות החיים שלי. ככל שאראה את עצמי ממקום אינדיבדואלי מנותק ממשפחת המוצא שלי ככה יהיה לי יותר טוב.

הסימפטומים הם סימפטומים לגילוי עצמי על מנת להפוך את תפיסת הסבל ללמידה על עצמי. כאן נמצאות כל התשובות לכל השאלות.זהו ביטוי וסיכום לכל מה שהוזנח במהלך החיים. הזדמנות אחרונה של הגוף הנשי להשמיע את קולו.

הדבר הקבוע היחיד בחיי האישה הוא שינוי –

יוגה נשית מאפשרת רגע של הפוגה, פסק זמן, מאפשרת קבלת כלים להתמודדות עם מרוץ החיים השוחק והמתיש, רגע של שקט בין תמרונים אינסופיים , שינויים ומעברים.

בכל גיל ובמיוחד בגיל המעבר מתאפשרת הצצה אינטימית פנימה אל גופה של האישה מתוך הסתכלות מעמיקה על השינויים שהיא חווה בגוף ובחיים בכלל.

כתיבה-

בתוקפה מבלבלת, של שינויים משמעותיים, של עליות ומורדות, תקופה בה הוסת כבר לא מסודרת או לא קיימת הדבר שיכול מאוד לסייע ולטפל זו כתיבה.

שני סוגי כתיבה מסייעים לנו בהתמודדות-

1. ניהול יומן ומעקב, במיוחד בימים של אי סדירות חשוב שנבצע מעקב ורישום של כל ההתרחשיות ולאט לאט נלמד ונמצא מחזוריות חדשה שאיתה אנחנו מתמודדות.

2. כתיבה אינטואטיבית- הצצה עמוקה אל סודות הגוף בתקופה מטלטלת של גיל המעבר , לכל דימוי קיים מסר אינטימי מהגוף.

סיפוק ומיצוי הפוטנציאל האישי- מחקרים מוכיחים שאישה העובדת ומוצאת סיפוק בעבותה עוברת ביתר קלות את סימני גיל המעבר,מחקר מעניין שנעשה בארה"ב על קבוצה גדולה של נשים בגילאי 40-50-60 קבע :שאישה שעובדת ויש לה עניין וסיפוק בעבודתה והן בתפקודה בזוגיות ועם משפחתה תרגיש הרבה פחות שינויים פיזיים ושינויים נפשיים החלים בגילאים אלה. ידוע לנו שבגילאים הנ"ל באותו פרק זמן שבו נפסק המחזור החודשי אצל האישה ונוצר מחסור של ההורמון הנשי האסטרוגן מופיעות אותן תופעות גופניות ונפשיות שרבות מהנשים בגילאים הללו מתלוננות לגביהן. תופעות אלה מלוות לעיתים בתופעות נוספות כמו עור יבש ונוטה לקמטים, שיער שנושר ונדמה לאישה שהיא אינה נאה ואינה מושכת יותר והיא עלולה לפתח אף דיכאון כתוצאה ממחשבות אלה. אישה מאושרת מרגישה במיטבה בכל גיל ומדלגת על סימני גיל המעבר ביתר קלות. אישה צריכה לדעת שהיא ראויה לאושר ולכך שכששואלים אות מה שלומך? תגיד שטוב.

תרגול יוגה נשית מותאם לגיל המעבר:

נשימה-

אחד מהכלים החשובים בהתמודדות והחלת השינוי או המעבר הוא הנשימה ומצב תודעה: להבין איך משפיע תהליך הנשימה על מצב בריאותה של האישה, הפיזי והמנטאלי, כיצד הנשימה מתחברת לגוף בחיי היום יום ובתרגול, החשיבות של מערכת השרירים המייצבים העמוקים עם העבודה המודעת של הסרעפת, כל זה ועוד עוזר לאשה לארגן ולייצב את חייה ולהתמודד עם השינויים והמעברים.

למידה של הקשר בין הנשימה והתנועה של ריצפת האגן, פיזית ומנטאלית, סודות חיינו כנשים טמונים באגן, הכירות מעמיקה איתו מאפשרת להבין טוב יותר את התנהלות חיינו, ועוזרת לנו לנהל אותם ולא להם לנהל אותנו.

ניתן לנשימה להוביל את התנועה – הנשימה מחברת אותנו ל"כאן ועכשיו" , ברגע הזה. עם קצב הגוף של הרגע הזה , עם מה שהגוף מכתיב עכשיו. בלי שיפוט, בלי פרשנות ובלי השוואות למה שהיה  פשוט להיות ולקבל את מה שקורה עכשיו באהבה.

חיבור לנשימה שאיפה בית חזה מתמלא, ונשיפה התרוקנות של הבטן עם איסוף מולהבנדה

חיוזק שרירים המיצביים- עבודת מולהבנדה

כאשר יש לנו עוגן (השרירים המייצבים בפאן הפיסי) במישור הנפשי רוחני – אמונה שכל שינוי יכול להוביל לצמיחה, שהכול לטובה. יש על מה להישען אנחנו לא קורסות.

כמו העוגן הפיסי (השרירים המייצבים) שמרימים אותנו כלפי מעלה ושומרים בתוך מצב של מתח על איזון וחוזק כך במישור הנפשי שיש לנו עוגן ידיעה שכל שינוי יכול להביא לצמיחה, שהכול לטובה, שיש יד מכוונת שמובילה מהלכים ויש על מה להישען אנחנו לא קורסות גם בזמן שינוי\ חוסר ודאות.

תחילת שיעור הסבר על איסוף מ"ב בנשיפה, שחרור בשאיפה.

לקרוא סוטרה 4.18- על הפרושה- החיבור הרוחני לאני העליון שלי, המקום היחידי הבלתי משתנה, הקבוע, יסוד יציב בנפשנו, ע"י התרגול שלנו אנחנו מורידות את האנדרנלין, נושמות, מרגיעות את המערכות, מתרכזות ועוזרות לעצמנו להתחבר לפרושה.

*שכיבה על הגב התבוננות בנשימה, בדיקה והתבוננות בין שני הצדדים, ידיים על האגן – מודרה של האדמה.

*רגלים דורכות על האדמה, נשיפה ברכיים יורדות לפיתול לימין, שאיפה ברכיים חוזרות למרכז, שאיפה נוספת ברכיים לשמאל.(4 חזרות) לאחר חזורת להישאר מספר נשימות בכל צד.

*רגל על רגל בסיקול, לחיצה ירך לירך ליצירת מעגל שרירים סגור ואיסוף מ"ב, כף רגל לוחצת ומשתרשת לריצפה, פיתול מצד לצד.(4 פעמים לכל צד, להחליף סיקול), דגש של השתרשות כף הרגל לאדמה ואיסוף מ"ב דרך השרירים הפנימים של הירך.

יתרונות התנוחה- הזרמת דם למפרקי הירך, אתגר לשרירים המיצבים, חיבור והשתרשות לאדמה, התנגדות לצורך עבודה על מסת עצם.

*תנוחת האישה- ידיים במודרה של האדמה, בנשיפה איסוף מ"ב  ותחילת תנועתיות באגן , גלגול אגן לפנים ולאחור, בהדרגה הגדלת תנועה ועליה של האגן לסטובנדה בתנוחת האישה.להישאר למעלה ולנשום 4 נשימות עם פסק זמן בקצה הנשיפה ואיסוף מ"ב.

יתרונות התנוחה- שחרור הסקרום שזה אזור רגיש, צובר עומס רב עם עצבים וכלי דם, הזרמת דם למפרקי הירך, חיזוק שרירי רצפת האגן עם מולה בנדהה. זוהי תנוחה נשית, המשפרת את זרימת הדם אל אברי הבטן התחתונה והאגן ומשפרת את תפקוד מערכת העצבים והלימפה. מחזקת את המערכת   הפאראסימפטטית עקב הנעת הסרעפת עם שרירי רצפת האגן, מעסה את הלב ומאזנת את המערכת ההורמונאלית ומאפשרת היכרות מעמיקה עם האגן, עם השינויים שהוא חווה. מצויינת על בסיס יום יומי.

*לסגור בהדרגה את הברכיים זו לזו, לחבק ברכיים אל הבטן וליצור מעגלים לשני הכיוונים.

*שכיבה- לתת לגוף לספוג ולהפנים, בדיקה נוספת של ההבדל בין צד ימין לשמאל.

*שכיבה על הגב, רגל ימין ישרה בפלקס אל התקרה, רגל שמאל ישרה בפלקס על הריצפה. ידיים מעבר לראש, רגל יורדת בפוינט , ידיים יורדות ביחד איתה, רגל שניה עולה בפלקס, ידיים עולות מעבר לראש איתה ביחד. לסירוגין מרגל לרגל.

יתרונות- החזר דם ורידי, הזרמת למפרקי הירך ואברי האגן.

*נוסיף מעבר לישיבה, יחד עם הורדת הרגל, עליה לישיבה והחזקת כף הרגל למתיחה ב תנוחת "צבת", שוב ירידה והחלפת רגל. תנועה דינאמית עם מתיחה. 4 פעמים לכל רגל.

* נישאר בישיבה שלמה, דנדאסנה בנמסטה,בנשיפה פתיחת ידיים לצדדים, הרחבת בית חזה, דחיפה של קירות עם כפות הידיים לצדדים, סיבוב/הפנית בית חזה וידיים לצד ימין בנשיפה וחזרה למרכז בשאיפה, מצד לצד 5 פעמים.

*מעבר לעמידת 6- לקער ולקמר את הגב בעמידת 6.

*ברכת השמש הקטנה- מעברים דינאמים בין עמידת ברכיים, מעבר ליוגה מודרה, מעבר לעמידת 6 ומעבר לכלב מביט מטה, חזרה לעמידת 6 ולעמידת ברכיים.(6 פעמים ברצף ובזרימה).

*מעבר לעמידה ותנוחת הגיבור-גיבור 1- ידיים ביוני מודרה מעבר לראש, מעבר לגיבור 3 ידיים נשלחות קדימה ביוני מודרה לפני הראש וחזרה.

יתרונות התנוחות הדינאמיות- הזרמת דם, עלית דופק וגרימה להזעה בגיל המעבר מאזנת הורמונלית, מזפרות זרימת דם וחזר דם אל הלב.

*טדאסנה- איסוף מ"ב  עליה לעמידה על קצות האצבעות, וירידה לכובסת על קצות האצבעות ושוב עליה לטאדאסנה על קצות האצבעות, ברצף 6 פעמים.

נשאר בטאדסנה ידיים פרוסות לצדדים דוחפות קירות, ניצור מעגלים של הידיים פנימה 8 פעמים והחוצה 8 פעמים, איסוף מ"ב ונשימה.

*ישיבה- *לקרוא שוב סוטרה 4.18

התבוננות ונשימה לשני הצדדים, לעלות מסר מצד ימין ומסר מצד שמאל של האגן ולבדוק מה התחדש מתחילת התרגול. (לכתוב את המסרים)

בבליוגרפיה:

*כריסטיאן נורת'רופ, "גופה של אישה תבונתה של אישה"(1994),אור עם

*מערכת הרבייה והמין,פרופ' דרורית הוכנר,מחלקת נשים, בי"ח הדסה הר הצופים, ירושלים

http://www.cartage.org.lb/en/themes/sciences/zoology/animalphysiology

*הרצאה ואתר אינטרנט של ד"ר יפה

http://www.dryaffa.net/?gclid=COe6lN-bqakCFYOBzAodQy70Lg

*מאמר של יהודית מורי http://www.articles.co.il/article/42241/אישה%20העובדת%20ומוצאת%20סיפוק%20בעבודתה%20עוברת%20ביתר%20קלות%20את%20סימני%20גיל%20המעבר

חוברת קורס יוגה נשית

—————————————————————————————————————-

כותבת המאמר: טל רדנאי מורה ליוגה נשית ופילאטיס

0545-208366  tal.radnai@gmail

אתר: www.talradnai.co.il

 

HTMLine - בניית אתרים | FRESH - עיצוב גרפי | צילומים: אור קפלן Photos: Or kaplan | קופירייטינג - מילים ומעשים